Olutarvio: Masis Brewery LG Petrov Pils

0 kommenttia
 

LG Petrov Pils

Panimo: Masis Brewery, Espoo
Oluttyyli: Pils
Alkoholipitoisuus: 5,1%
Ostopaikka: Panimon myymälä

Nyt arviointiin bändioluiden saralla aiemminkin meritoituneen espoolaisen Masis Breweryn LG Petrov pils. Olut on tehty 49-vuotiaana sappitiehytsyöpään kuolleen Entombed-laulaja LG Petrovin muistolle hänen perikuntansa luvalla. Olut on tyyliltään saksalaistyylinen pils eli käytännössä voimakkaammin humaloitu vaalea lager. Tässä oluessa on käytetty saksalaisia "jalohumalia" Magnumia ja Tettnangeria. On lupa odottaa siis perinteisiä yrttimäisen aromikkaita humalien aromeita. 
 

 

 

Kirkkaan kullankeltainen olut, jonka vaahto on pitkään kestävä. Vaahto jättää kauniit tiheäsyiset pitsikuviot lasin reunoille - tämä jo osaltaan kertoo pils-tyylisen oluen normilageria runsaammasta humalan käytöstä. Tuoksu on puhtaan ja raikkaan lagermainen, ohramallas tuoksuu viljaisena ja vaalean leipäisenä. Humalien aromi taas vie klassisten saksalaisten aromihumalien suuntaan - yrttimäistä ja kukkaista vanhan mantereen jalohumalaa. Mainio tuoksu, josta heti tietää oluen olevan hyvä ja tyylinmukainen. Suutuntuma on keskitäyteläisen maltainen, hennon makea ja raikkaan hiilihappoinen. Pilsiin kuuluu rapsakka loppuvedon katkeruus ja kyllä sieltä kunnollinen ärhäkkä puraisu tuleekin. Nyt ollaan ytimessä! Alkumaussa on ohramaltaan peruslagermainen pohjavire, joka nopeasti sitten kääntyy kuivakamman katkeraan ja aromikkaan humalaiseen suuntaan. Tanakkaa tavaraa, tosi hyvä olut!

Tölkki on upea ja kokonaisuutena jopa tällaiselle ei niin Entombed fanille hieman koskettavakin. Oluen nauttijaa tiiraa tölkin kuvassa elämäniloa pursuava valloittava herra Petrov, jonka aika täällä kuitenkin tuli täyteen liian aikaisin.

 

Yhteenveto

Maukas ja koskettava tribuutti!
ARVOSANA: 8½

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti

Ole hyvä ja kommentoi. Kommentit menevät valvonnan kautta.